Firma Rehberi Scripti
Bugun...Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülleri Sahiplerini Buldu

İdris TİFTİKCİ İSTANBUL DHAEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülleri Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda törenle sahiplerine verildi.

facebook-paylas
Tarih: 15-03-2019 00:00

Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülleri Sahiplerini Buldu

İdris TİFTİKCİ İSTANBUL DHA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödülleri Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda törenle sahiplerine verildi.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katıldı . Törende Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Meltem Demirören Oktay, Demirören Holding Yönetim Kurulu üyesi Sinan Oktay, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı ile sanat, siyaset ve iş dünyasından bir çok konuk yer aldı.

Törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, ödül törenin önemine değinerek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığımızın, geçen yıl başlatmış olduğu bu ödül töreninin, hepimize ilhamlar vereceğini düşünüyorum. Enerji sektöründe üstün işler yapan kadınlarımızı tanıma imkanı buluyoruz. Her ne kadar, her dalda yalnızca bir kişiye ödül verilse de, projesiyle aday olan her hanımefendinin, birincilik ödülünü paylaştığına inanıyorum. ve her birini kutluyorum. dedi.

KADIN RUHU, BAŞTAN AŞAĞI ENERJİ, FİKRİYATI İSE TABİİ KAYNAKTIR

Kadınlar çalışma hayatında karar alıcı pozisyonlarda olmaları gerektiğine vurgu yapan Emine Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti Bugün artık kadınların istihdamı kadar, çalıştıkları sektörlerde karar alıcı pozisyonda olmalarını önemli görüyoruz. Zira karar süreçlerinde kadınların eksikliği, tüm toplumu ilgilendiren bir noksanlıktır. Çünkü kadın ruhu, baştan aşağı enerji, fikriyatı ise tabii kaynaktır. Bu enerjinin ve tabi kaynağın işin içine girmediği her alan, bir kör noktaya dönüşür. Doğru ve keskin bir bakış, iki gözle bakmayı gerekli kılar ki, kadınların olmadığı her durum, hayatı tek gözle algılamak gibidir.

Dünya Ekonomik Forumu'nun verilerin göre, araba kazalarında kadınlar erkeklere göre yüzde 47 oranında daha fazla yaralandığına dikkat çeken Erdoğan, Bunun sebebi, güvenlik önlemlerinin erkek anatomisine göre dizayn edilmesi olarak açıklanıyor. Çünkü tasarımcılar çoğunlukla erkeklerden oluşuyor. Bu veriyi, kadın erkek arasında kasıtlı bir ayrımcılık olarak okumamalıyız elbette. Yaşamın her alanını tasarlarken, kadınların her aşamada işin içinde olmasının gerekliliği olarak görmeliyiz. diye konuştu.

GELECEKTE TEKNOLOJİ ALANI ÇOK DAHA FAZLA GENİŞLEYECEK

Kız çocukların eğitimine değinen Emine Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü Bildiğiniz gibi, teknoloji ile insan arasındaki bağ, her geçen gün kuvvetleniyor. Hayatımızı büyük oranda teknolojiye bağlı olarak yaşıyoruz. Gelecekte teknoloji alanı çok daha fazla genişleyecek. Teknolojide, fikirlerle tasarlanan bir olgu. Dolayısı ile burada mümkün olduğunca çok kadın fikrine ihtiyacımız var. Dünya Ekonomik Forumunun Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporuna göre, dünyada yapay zeka profesyoneli kadınların oranı, sadece yüzde 22. Oysa bu rakam erkeklerde yüzde 78. Peki ne oluyor da kadınlar, kendi geleceklerini doğrudan ilgilendiren bu alanlara adım atmaktan geri duruyorlar Sanıyorum bunun arkasındaki temel neden, kız çocuklarının bilim alanına yeterince yönlendirilmemesi. Anne babalar genellikle, bilim, matematik, teknoloji ve mühendislik gibi alanlarda erkek çocuklarının başarı gösterebileceklerine inanıyorlar. Uluslararası raporlar kadar Türkiye'deki rakamlar da bunu teyit ediyor. Nitekim, kadınların eğitim ve sağlık bilimlerindeki oranı yüzde 60'ların üzerinde. Mimarlık ve inşaatta yüzde 32, bilişimde ise bu rakam yalnızca yüzde 22. İşte bu sebeple, bugün burada Enerji Sektörü gibi dünyanın geleceğini doğrudan ilgilendiren bir konuda başarı gösteren kadınlarımızla birlikte olmak, çok önemli. Sizlerin, gençlerimize vereceğiz ilhamın değeri paha biçilmez.

LÜTFEN KIZ ÇOCUKLARIMIZIN ZİHİNLERİNE BARİKATLAR YERLEŞTİRMEYELİM

AK Parti hükümetlerinin kadın istihdamına yönelik hedeflerine değinen Erdoğan, Hükümetimiz, 2023'te kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 41'e ulaştırmayı hedefliyor. Bu rakama ulaşırken en çok katılımın, enerji ve bilişim sektörü gibi dünyanın kaderini değiştirecek sektörlerde gerçekleşmesini umut ediyorum. şeklinde konuştu.

Kadınlar kendilerine bahşedilmiş içgüdülerle, bakan, büyüten ve devamlılığı sağlayan bir fıtrata sahipler. diyen Emine Erdoğan konuşmasını şöyle devam etti Her anne, bundan sonra çocuğuna güzel bir gelecek sağlamak için imkanlar oluştururken, denklemin içine tabiatı da koymalı. Enerjisi tükenmiş, suları bitmiş, toprakları çoraklaşmış bir dünyada çocuklarımız için bir gelecek tesis edemeyiz. Çevre konusunda kadınlarımızın bir adım önde, etkili aktörler olacağına inancım tamdır. İşte tüm bu meseleler, bizi bu sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle altını sıklıkla çizdiğimiz ikinci konuya getiriyor. O da, kadınların hangi sektörde çalışıyor olursa olsun, kendi kimliklerini muhafaza ederek var olmalarının gerekliliği. Gerçek eşitlik, birisinin sizi kendisine benzeterek eşitlemesi değildir. Sizin varlık alanınıza saygı göstermesidir. Kadınların, içlerindeki büyük dönüştürücü gücü, ancak kendi özgünlüklerini koruyarak açığa çıkarabileceklerini düşünüyorum. Kız çocuklarımız da, ülkemizin enerji kaynakları başlığına dahildir. Lütfen kız çocuklarımızın zihinlerine barikatlar yerleştirmeyelim. Onları belli meslek gruplarına dahil olmaları için koşullandırmayalım. Kabiliyetlerine göre yol alsınlar. Anne baba olarak çocuklarımıza yapabileceğimiz en büyük katkı, onların hayallerine yatırım yapmak ve onları yüreklendirmektir. Bu nedenle onlara, dünyanın dertlerine çözüm üretecek işleri başarmanın, cinsiyet değil, inanç meselesini olduğunu anlatın. Bu akşam burada gördüğümüz başarılı kadınlar da bunun ispatıdır. Enerji sektörünün farklı alanlarında ortaya koydukları çalışmalar, hepimizi gururlandırmaktadır.

KADINLARIN YERİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN GAYRET İÇİNDEYİZ

Törende bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, törene çok yoğun bir başvuru olduğunu ve jürinin çok detaylı incelemeler sonucunda karara vardığını söyledi.

Üreten, değer katan kadınların hikayelerinin bir geceye sığamayacak kadar dolu ve zengin olduğunu dile getiren Dönmez, Bu hikayelerin baş kahramanları enerjinin güçlü kadınları, petrol sahalarında, maden ocaklarında çalışan, yönetim kurullarına başkanlık eden, hayallerinin peşinden giden enerjinin güçlü kadınları. Bizler bugün bu törenle sadece bu gerçeğe ayna tuttuk. Bu aynadan yansıyanlar aslında Türkiye'nin kadınları, enerjisi. Bizler bunun görünür kılınması için aracılık ediyoruz. Enerjinin erkek egemen bir sektör olduğu algısını kadınların varlığıyla değiştireceğiz. Sahadan en tepe yöneticiye kadar kadınların varlığını önemsiyor, daha güçlü temsil için sektörü teşvik ediyoruz. Kadınların yerini güçlendirmek için gayret içindeyiz. Kadın güçlü olursa Türkiye güçlü olur. Büyük ve Güçlü Türkiye hedefine kadını ve erkeğiyle 81 milyon hep birlikte yürüyeceğiz ve birbirimize omuz olacağız. Ne birimiz önde, ne birimiz arkada. diye konuştu.

Bakan Dönmez, Anadolu topraklarının kalbinde merhamet ve cesaret besleyen kadınların yurdu olduğunu belirterek, Mevlana'nın Kadın Hakk'ın nurudur. sözüne atıfta bulundu.

Hayatımızın tüm alanlarında kadınlarımız olmazsa eksik kalırız diyen Dönmez, kendi hayatında en önemli kadınlar olan annesine, eşine ve kızlarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

ÇOK DAHA POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAĞIMI TAAHHÜT EDİYORUM

Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar ödüllerinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise, törenin Türkiye'de kadın konusunda düzenlenen en etkin programlardan biri olduğunu ifade etti.

Geçen yıl Türkiye'ye Enerji Veren Kadınları Ödül Töreni fikri ile enerji gibi erkek egemen bir sektörde kadın çalışanlardan çok güçlü bir karşılık bulduklarını kaydeden Albayrak, Sesimize ses kattığınız için teşekkür ediyorum. Bu platformu cinsiyet eşitsizliğine karşı konulan bir platforma dönüştüren herkese şükranlarımı sunuyorum. dedi.

Albayrak, bugün kadına karşı şiddet ve cinsiyet adaletsizliği başta olmak üzere hepsinin çözümünün Türk kültür ve inancında var olduğunu aktaran Albayrak, kadının toplumun en değerli parçası ailenin mimarı olduğunu, Türk kadınının hem Anadolu'da, Kurtuluş Savaşı'nda hem de 15 Temmuz'da mücadele verdiğini vurguladı.

Bakan Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü Söz konusu vatan olunca yollara düşen silahların tankların önüne dimdik dikilendir Türk kadını. Cinsiyet ayrımcılığı için bir şey yapmak istiyorsak bakmamız gereken en önemli nokta kadınlarımızın fıtratıdır. O fıtrat yalnızca narin ve kırılgan olmak demek değildir. Yaradan, Nisa Suresi'nde 'Emaneti ehline veriniz' diyor. Kadın meselesine bakmamız gereken nokta da budur. Saçlarının teli için dünyayı vereceğiniz çocukları emanet ederken, şirketlerdeki hangi görevi bir kadına emanet etmekten çekiniyorsunuz O halde kadın meselesine ehliyet penceresinden de bakmamız gerekiyor. Kadın eli değmeyen iş incelik, zarafet ve merhametten nasibini almamış demektir. Geçen yıl bir çağrı yapmıştık enerji sektöründeki firmalarımıza. Kadın çalışan ve yönetici sayısını arzu ettiğimiz noktaya çıkaralım demiştim. Şimdi bu çağrıyı ekonomi alanındaki tüm firmalara ve sektörlere yapıyorum. Ankara'da ben kendi bakanlığım olmak üzere çok daha pozitif ayrımcılık yapacağımı taahhüt ediyorum. Lütfen erkekler olarak bakışımızı değiştirelim, kadınlarımıza güvenelim ve inanalım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen tören kapsamında 200'den fazla ismin başvuruları incelendi

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Başkanlığını Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul Başkanvekili Gülsüm Azeri'nin yaptığı jüri heyetinde Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Meltem Demirören Oktay, Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Oyuncu Hülya Darcan Korel, FİBA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Türkiye İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut, Kadın ve Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ve Citibank Türkiye Ülke Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Serra Akçaoğlu yer aldı.

Törende, akademi alanındaki ödülü Prof. Dr. Şule Ertan Ela'ya, Jüri Başkan Vekili Murat Özyeğin takdim etti. Kayserigaz Birim Yöneticisi Işıl Akkoç, profesyonel alanındaki ödülünü Jüri Başkanı Azeri'den alırken, iş dünyası alanındaki ödülü Shell'den Dr. Selda Gülcan'a, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan verdi.

Geleceğe ilham veren kadın kategorisindeki ödül milli yüzücü Sümeyye Boyacı'nın olurken, ödülü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk takdim etti.

Girişimcilik alanındaki ödülü Bakan Albayrak Burcu Aydemir'e verirken, enerjide örnek şirket kategorisi ödülünü Enerjisa Satış Perakende AŞ adına şirket Üst Yöneticisi Ziya Erdem, Bakan Dönmez'den aldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş'a jüri özel ödülünü Emine Erdoğan takdim etti.

Ödül töreni hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu. Türkiye, GüncelBu haber 65 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 32 19 4 9 67 31 66 +36
2 Medipol Başakşehir 32 19 4 9 47 19 66 +28
3 Beşiktaş 32 18 6 8 68 42 62 +26
4 Trabzonspor 32 16 7 9 59 43 57 +16
5 Yeni Malatyaspor 32 13 11 8 46 41 47 +5
6 Atiker Konyaspor 33 9 8 16 40 38 43 +2
7 Alanyaspor 32 12 14 6 35 41 42 -6
8 Antalyaspor 32 12 14 6 35 52 42 -17
9 Çaykur Rizespor 32 9 10 13 45 46 40 -1
10 Fenerbahçe 32 9 10 13 40 43 40 -3
11 Kayserispor 32 10 12 10 33 46 40 -13
12 Kasımpaşa 33 11 16 6 51 59 39 -8
13 Sivasspor 32 9 12 11 44 48 38 -4
14 MKE Ankaragücü 32 10 15 7 34 50 37 -16
15 Göztepe 32 10 18 4 35 41 34 -6
16 Bursaspor 32 6 11 15 26 36 33 -10
17 BB Erzurumspor 32 7 14 11 34 42 32 -8
18 Akhisarspor 32 6 19 7 31 52 25 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 17 11 4 2 26 13 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep FK 17 8 5 4 26 15 28
8 Boluspor 17 8 5 4 25 18 28
9 İstanbulspor 17 8 5 4 27 28 28
10 Balıkesirspor Baltok 17 8 6 3 26 23 27
11 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
12 Altay 17 7 5 5 24 15 26
13 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
14 Giresunspor 17 6 8 3 19 22 21
15 Adanaspor 17 3 8 6 21 25 15
16 Afjet Afyonspor 17 3 8 6 19 30 15
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 17 0 14 3 7 43 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/05/2019 Akhisarspor vs Kayserispor
 19/05/2019 Bursaspor vs Göztepe
 19/05/2019 Alanyaspor vs Çaykur Rizespor
 19/05/2019 Galatasaray vs Medipol Başakşehir
 20/05/2019 BB Erzurumspor vs Fenerbahçe
 20/05/2019 MKE Ankaragücü vs Sivasspor
 26/05/2019 Atiker Konyaspor vs Akhisarspor
 26/05/2019 Beşiktaş vs Kasımpaşa
 26/05/2019 Çaykur Rizespor vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/05/2019 İstanbulspor 2 - 5 Denizlispor
 18/05/2019 Gençlerbirliği 1 - 2 Adana Demirspor
 18/05/2019 Giresunspor 3 - 1 Altınordu
 18/05/2019 Kardemir Karabükspor 1 - 6 Gazişehir Gaziantep FK
 18/05/2019 Adanaspor 1 - 4 Osmanlıspor FK
 17/05/2019 Altay 4 - 0 Elazığspor
 17/05/2019 Boluspor 3 - 2 Eskişehirspor
 17/05/2019 Balıkesirspor Baltok 0 - 3 Hatayspor
 17/05/2019 Afjet Afyonspor 2 - 2 Ümraniyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Anadolu Selçukspor 4 - 3 Menemen Belediyespor
 04/05/2019 Bandırmaspor 2 - 1 Fethiyespor
 04/05/2019 Bak Spor 0 - 0 Kırklarelispor
 04/05/2019 Tarsus İdman Yurdu 3 - 1 Darıca Gençlerbirliği
 04/05/2019 Etimesgut Belediyespor 4 - 0 Zonguldak Kömürspor
 04/05/2019 Manisa BBSK 2 - 0 Sivas Belediyespor
 04/05/2019 Pendikspor 6 - 3 Kahramanmaraşspor
 04/05/2019 Şanlıurfaspor 1 - 1 Tuzlaspor
 04/05/2019 Fatih Karagümrük 3 - 0 Tokatspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Körfez Spor Kulübü 1 - 4 Nazilli Belediyespor
 04/05/2019 Büyükçekmece Tepecikspor 2 - 1 Kozan Belediyespor
 04/05/2019 Batman Petrolspor 1 - 2 Nevşehir Belediyespor
 04/05/2019 Yomraspor 1 - 3 Tire 1922
 04/05/2019 Erbaaspor 1 - 0 Gebzespor
 04/05/2019 Erzin Belediyespor 2 - 3 Artvin Hopaspor
 04/05/2019 Hekimoğlu Trabzon 1 - 2 Karaköprü Belediyespor
 04/05/2019 Şile Yıldızspor 0 - 3 Silivrispor
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Haber sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI